אקווריום מים מלוחים- להכניס את הטבע הביתה

אקווריום מים מלוחיםאין עוררין על כך שאקווריום מים מלוחים מהווה את אחד מאוצרות הטבע המרהיבים ביותר שאנו יכולים להכניס לביתנו, זאת מבלי להמעיט בערכם וחשיבותם של האקווריומים הקלאסיים. יחד עם זאת, זוהי קפיצת מדרגה אל עבר ממלכה מופלאה המדמה את מעמקי האוקיינוס. 

אנשי הצוות המקצועי מבית חברת Wow design מציינים שמדובר, אמנם, במשימה הכרוכה בתכנון מוקפד ודיוק רב, אך היא מורכבת פחות ממה שנדמה. באופן כללי, ישנן שתי קטגוריות עיקריות של אקווריום מים מלוחים שהן אקווריום ריף אלמוגים ואקווריום דגי ים. אקווריום דגי ים מורכב ברובו מדגים ושם דגש פחות על אלמוגים וחסרי חוליות כמו לובסטרים, שושנות ים, סרטנים, כוכבי ים, רכיכות וכן הלאה. 

 

סוגי אקווריומים וההבדלים שביניהם

באקווריום ריף אלמוגים, לעומת זאת, ישנה התמקדות על אלמוגים וחסרי חוליות, ואילו שיעור הדגים מועט באופן יחסי. מעבר להבדל זה, ניתן למנות כמה הבדלים משמעותיים בין אקווריום מים מלוחים ריף אלמוגים לבין אקווריום דגי ים, שאחד מהם מתייחס למי האקווריום. 

באקווריום ריף אלמוגים יש לעשות שימוש במי אוסמוזה בתוספת של אבקות שונות לצורך השלמת האלמנטים החסרים במים, ואילו באקווריום דגי ים אפשר להשתמש במי ברז רגילים בתוספת מלח ייעודי. הבדל נוסף נוגע לטמפרטורות המים. באקווריום ריף אלמוגים אמורה טמפרטורת המים להישמר בטווח שבין 26 - 22 מעלות צלזיוס, בעוד שבאקווריום דגי ים נדרשת טמפרטורה שבין 30 - 24 מעלות צלזיוס. 

 

יציבות אקולוגית כתנאי חיוני להישרדותם של דגי הים והאלמוגים באקווריום

כמו כן, בהקמת אקווריום דגי ים ניתן להתקין כל תאורה לאקווריום על פי העדפה, ואילו באקווריום ריף חובה להתקין תאורה ייעודית המדמה את אור השמש. יחד עם זאת, בין אם בוחרים לבנות אקווריום מים מלוחים ריף אלמוגים ובין אם בוחרים באקווריום דגי ים, שהרי בשני המקרים מומלץ שנפח האקווריום יהיה 300 ליטרים לכול הפחות. 

השאיפה היא לייצר יציבות אקולוגית ולהעניק לבעלי החיים והאלמוגים תנאי מחייה דומים ככול שניתן לאלו המתקיימים בסביבת מחייתם הטבעית, כתנאי חיוני והכרחי להישרדותם באקווריום. בנוסף, בטרם בחירת שילוב הדגים, חסרי החוליות והאלמוגים שיוכנסו לאקווריום, כדאי להיוועץ עם מומחים בתחום, על מנת להבטיח שהשילוב אכן נכון ומתאים.