בניית אקווריום מים מתוקים מא' עד ת'

מעוניינים להקים אצלכם בבית ממלכת דגים מרשימה ומפוארת? בניית אקווריום מים מתוקים נחשבת לנפוצה והפופולרית ביותר כיום בתחום הגידול הביתי, אם בשל הפשטות שבהחזקת אקווריום מסוג זה בהשוואה לאקווריום מים מלוחים ואם בשל מבחר דגי הנוי האינסופי כמעט שעומד לרשות המגדל. 

המומחים מבית חברת Wow design מציינים שאין קסום, מרהיב ומרגיע יותר מהתבוננות במודל זעיר של ממלכת הדגים הססגונית ומשגשגת, אך כדי לאפשר לדגים חיים טובים ואיכותיים, חשוב ליצור באקווריום תנאים אופטימליים, המדמים ככול שניתן את תנאי הסביבה שלהם בטבע. 

באופן כללי, בניית אקווריום מים מתוקים דורשת התמקדות במספר מערכות נפרדות, כגון הדגים, המים, הצמחייה ועוד מגוון פרמטרים שונים השזורים זה בזה ליצירת איזון עדין ויציב של המערכת האקולוגית באקווריום.

 

המטרה: אקווריום המדמה במידת האפשר את סביבת מחייתם של הדגים

מחברת Wow design מדגישים שאקווריום איכותי הוא כזה המדמה במידת האפשר את סביבת מחייתם של הדגים, לפיכך, בטרם בניית אקווריום מים מתוקים, יש להקדיש מחשבה למגוון פרמטרים, החל מגודלו ונפחו של האקווריום ועד לצורתו (אקווריום מלבני, מעוגל, פינתי וכדומה) ומיקומו בבית. 

בניגוד לדעה המקובלת, ככול שהאקווריום מתאפיין בנפח גדול יותר, כך הוא קל ופשוט יותר לתחזוק, מאחר והאיזון הביולוגי שמתקיים בו כמו גם טמפרטורת המים מושפעים פחות במקרה של שינויים. 

בעניין מיקום האקווריום, מומלץ שיהיה זה באזור שאין בו שמש ישירה, מרוחק מפתחי דלתות ובגובה המאפשר צפייה באקווריום הן במצב של עמידה והן במצב של ישיבה. חשוב לקחת בחשבון שלאחר מילוי האקווריום יהיה קשה להזיזו.

בניית אקווריום | Wow design

עיצוב האקווריום ובחירת הציוד הנלווה

השלב הבא בבניית אקווריום כרוך בעיצובו. אין מדובר בהתמקדות בהיבט הדקורטיבי לצורך התאמת האקווריום לסגנון העיצובי הכללי של החלל ואו הטעם האישי, אלא בעיצוב המתמקד בהדמיית סביבת מחייתם הטבעית של הדגים. 

לדוגמה, מצע הקרקעית (חלוקי נחל, מצע חולי, אבני חצץ, מצע דשן עבור הצמחייה ועוד), צמחייה טבעית או מלאכותית (צמחייה טבעית מסייעת לשמירה על רמת החומציות הנכונה של המים), שילוב תאורה של מותאמת וכן הלאה. 

השלב העוקב כרוך בבחירת הציוד הנלווה כדוגמת מסנן (פילטר) לסירקולציה של המים ואיזון בקטריאלי, משאבת אוויר לערבול המים באקווריום ואספקת כמות החמצן הנחוצה לדגים, גוף חימום מווסת לשמירה על טמפרטורת מים קבועה וכיוצא בזה.