בניית בריכת דגים בגינה מ-א' ועד ת'

בניית בריכת דגים | WOW DSIGNתמיד חלמתם על בריכת נוי חיננית בגינה עם מפל מים מפכפך ודגי זהב השוחים להנאתם בין שושנות המים המרהיבות? אם בעבר היה חלום זה שמור לנחלתו של האלפיון העליון בלבד, שהרי בעידן הנוכחי הוא בר מימוש יותר מאי פעם. אנשי הצוות המקצועי מבית Wow design מסבירים שבניית בריכת דגים בהחלט אפשרית ליישום, אך דורשת ידע, ניסיון, ציוד מקצועי ותכנון מוקפד. 

קיימות כיום כמה אופציות שונות להקמת בריכות נוי בחצר, כשהעיקריות שבהן הן בריכות נוי מבטון, פיברגלס, P.V.C ויריעות. בריכות נוי מבטון נחשבות אמנם למורכבות יותר לביצוע בהשוואה לשאר החלופות ומצריכות ידע מקצועי וניסיון מוכח, אך התוצאות הסופיות מדברות בעד עצמן.

 

שלב תכנון בריכת הנוי

בשלב זה של התכנון יש להגדיר מראש איזו בריכת נוי מעוניינים להקים בחצר (כמו לדוגמה בניית בריכת דגים, בריכת נוי עם צמחי מים בלבד, בריכת נוי המשולבת בצמחי מים, דגים ואו מפל), כשהגדרת סוג הבריכה מהווה בסיס להמשך התכנון כולו. 

בשלב זה של התכנון יש להתייחס גם לגודל ותוואי החצר, גודל ועומק הבריכה הרצויה, ולמקם את הבריכה באזור שיש בו חשיפה לשמש ומרוחק מעצים נשירים ועצים ותיקים עם שורשים מסועפים. 

בניית בריכת הנוי הלכה למעשה מתחילה בחפירה והנחת החומר שממנו הבריכה עשויה. במקביל נדרשת חפירת תעלה בסמוך לבריכה שתשמש להתקנת הצנרת להובלת המים. בעניין הצנרת, חשוב להעדיף ולבחור צנרת איכותית, תוך התאמתה למשאבה וספיקת המים.

 

שלב הרצת הבריכה

במהלך בניית בריכת דגים יש להסתייע בחשמלאי מוסמך להתקנת נקודות חשמל בטוחות ושקעים למשאבת המים, מסננים ותאורה. בתום שלב הבנייה מגיע השלב של מילוי הבריכה במים, טיהור מי הבריכה מהכלור, האמוניה ושאר החומרים המזיקים שבמי הברז, זאת באמצעות תוספים ייעודיים. באופן טכני, ניתן להתחיל ולאכלס את הבריכה בצמחי מים ודגים בתוך כמה שעות ממועד הכנסת התוספים, אולם מומלץ להמתין 24 שעות בטרם הכנסת דגי הנוי. 

בשלב הראשוני של הרצת הבריכה, רצוי להכניס "דגי סטרטר" עד להשגת יציבות במערכת הביולוגית של בריכת הנוי. המושג "דגי סטרטר" מתייחס לכמות מצומצמת של דגים עמידים מסוגים שונים שבאמצעותם ניתן לוודא שהמערכת הביולוגית אכן תקינה ומאוזנת. כחודש וחצי לאחר האכלוס הראשון ניתן להוסיף באופן הדרגתי דגים נוספים.