המדריך המלא: אקווריום ריף אלמוגים

: אקווריום ריף אלמוגיםהכנסת אקווריום הביתה נחשבת לאחת הדרכים המופלאות להתחברות עם הטבע וממלכת המים המרהיבה. עם זאת, אם בעבר נאלצנו להסתפק באקווריומים הקלסיים שהכילו מי ברז וכמה דגי זהב ואו דגי גופי, שהרי בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מקרב חובבי הטבע הימי מחליטים לקפוץ מדרגה ולעבור לאקווריום מים מלוחים שהנו הדבר הקרוב ביותר לחיים הרוחשים במעמקי הים והאוקיינוס. 

מבית חברת Wow design מסבירים שישנם שני סוגים של אקווריום מים מלוחים, שהאחד הוא אקווריום דגי ים והאחר הוא אקווריום ריף אלמוגים. ההבדל המרכזי בין שני סוגי האקווריומים הללו נעוץ בכך שהאקווריום הראשון מכיל בעיקר דגי ים בעוד שאקווריום ריף מכיל ברובו אלמוגים וחסרי חוליות כדוגמת רכיכות, כוכבי ים, סרטנים, שושנות ים ועוד.

 

התקנת תאורה בהירה ומיוחדת להדמיית קרינת אור השמש

בסביבתם הטבעית נמצאים האלמוגים בחגורת המים העליונה, מאחר והם אינם יכולים להתקיים במעמקי הים במקומות בהם שוררים תנאים של מחסור באור, זאת להבדיל מדגי ים. משוני זה נגזרים הבדלים נוספים הדורשים התייחסות במהלך תכנון והקמת אקווריום ריף אלמוגים, כמו לדוגמה התקנת תאורה בהירה ומיוחדת שמטרתה לדמות במידת האפשר את קרינת אור השמש. 

תאורה זו מצריכה הפעלה שבין 12 - 8 שעות ביממה, וחשוב להקפיד על מינון אור נכון, היות ותאורה רבה מדי עלולה לעודד תופעה של התפתחות אצות במים, כשבנסיבות הללו יש לצמצם את מינון התאורה לכדי 7 - 4 שעות ביממה עד לוויסות שיעור האצות לרמתן הרגילה. 

 

תחזוקה שוטפת

ניתן למצוא בשוק כיום מגוון סוגים של גופי תאורה כגון נורות לד או הלוגן העמידים למים ושעשויים להתאים לאקווריום ריף אלמוגים, אך מומלץ להיוועץ בטרם הרכישה במומחים לעניין, מהסיבה שלא כול תאורה אכן מדמה את קרני אור השמש. 

אספק נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שאקווריום ריף דורש שימוש במים אשר עוברים תהליך של אוסמוזה הפוכה לסינון מזהמים שאינם קיימים במי ים טבעיים (כמו כלור, מתכות כבדות, חנקות, פוספטים, חומרי הדברה וכן הלאה) בתוספת של אבקות שונות להשלמת האלמנטים במים. 

ככלל, אקווריום מים מלוחים דורש תחזוקה שוטפת הכוללת בדיקת מליחות המים ותקינות המכשירים החשמליים, ניקוי הפילטר והזכוכית מאצות, החלפת מי האקווריום, החלפת משטחי הפחם הפעיל וכיוצא בזה.