המדריך המלא: הקמת אקווריום מים מלוחים דגי ים

אקווריום מים מלוחים להבדיל מהאקווריום המסורתי המבוסס על מים מתוקים, אקווריום מים מלוחים מהווה העתק של החיים בקרקעית הים, השופעת ביצורים מרהיבים ביופיים ועוצרי נשימה שאין באפשרותנו לפגוש באקווריומים הסטנדרטיים. יחד עם זאת, כדי לבנות מערכת ביולוגית המחקה את הטבע התת-ימי במלוא הדרו, נדרש ידע מקצועי ושימוש בציוד להקניית תנאי מחייה נאותים השואפים להידמות לאלו המתקיימים בקרקעית הים.

המומחים מבית חברת Wow design מציינים שישנן שתי קטגוריות של אקווריומים מים מלוחים שהן אקווריום דגי ים (מכונה גם "אקווריום מרינה") ואקווריום ריף אלמוגים, כשההבדל בין שני סוגי האקווריומים הללו הוא בתכולתם. אקווריום דגי ים מכיל בעיקר דגים ואבנים טבעיות, בעוד שאקווריום ריף אלמוגים מכיל בעיקר אלמוגים וחסרי חוליות.

 

הציוד הנדרש ליצירת מערכת ביולוגית המדמה את תנאי המחיה בסביבה התת ימית

אקווריום דגי ים מדמה את סביבת המחיה בסמוך לפני הים ואילו אקווריום ריף אלמוגים מדמה את סביבת המחיה בקרקעית הים. מאחר וקיים שוני בין שתי סביבות המחיה הללו בהרכב המים, רמת המליחות, רמת התאורה והטמפרטורה, חשוב כבר בשלב התכנון להחליט בנוגע לסוג האקווריום שמעוניינים להקים.

באופן כללי, כדי ליצור מערכת ביולוגית באקווריום מים מלוחים עולה הצורך בציוד מתאים הכולל מלבד האקווריום עצמו גם מערכות פילטרציה חזקות לסינון המים (כמו לדוגמה מפרק חלבונים, המסייע בהתמודדות עם הפוספט, המליחות, אמוניה והניטרט שבמים), סאמפ (מערכת של מדורים שהמים עוברים דרכם ומסתננים), מערכת אוסמוזה (לצורך סינון בסיסי של מי הברז) ומשאבות (משאבות לחץ משאבות זרימה ליצירת גלים ולהכנסת חמצן למערכת).

 

מערכות נוספות בהתאמה לסוג האקווריום ובעלי החיים שמתכננים לשלב בו

הקמת אקווריום מים מלוחים דורשת גם התקנה של נורת UV להשמדת הטפילים שבמים, תאורה ייחודית בהתאמה לסוג האקווריום, גודלו וגובהו, כמו גם מערכת פיצוי אידוי ששומרת רמת מליחות יציבה ומזרימה לתוך האקווריום מים מתוקים באופן אוטומטי כדי לפצות על האידוי. ציוד הכרחי נוסף כולל תערובת מיוחדת של מלחים, מינרלים ותוספים, וכן מד מליחות למדידת רמת המליחות והצפיפות של המים.

מבית חברת Wow design מוסיפים שמעבר לציוד המפורט כאן ייתכן ותידרשנה מערכות נוספות בהתאם לסוג האקווריום ובעלי החיים שמתכננים לשלב בו, אך הציוד מהווה את הבסיס שבלעדיו לא ניתן לקיים תנאי מחייה ראויים לבעלי החיים שבתוכה. למניעת כשלים עתידיים במערכת, מומלץ להסתייע בחברות המתמחות בתחום ומספקות ציוד של היצרנים המובילים בשוק.