כל מה שכדאי לדעת על אקווריום מים מלוחים

אין עוררין על כך שהאקווריומים הקלסיים מכניסים את הטבע אל הבית ומקרינים המון חן, הרמוניה ושלוות נפש. יחד עם זאת, אקווריום מים מלוחים נחשב לקפיצת מדרגה משמעותית ומהווה צוהר אל עבר ממלכת מים מופלאה שבמעמקי הים והאוקיינוס. 

אנשי הצוות המקצועי מבית חברת Wow design מציינים שמדובר, אמנם, במשימה שדורשת תכנון מוקפד, דיוק רב ותחזוקה שוטפת, אך בשורה תחתונה, ההשקעה שווה  כול מאמץ. 

באופן כללי, ישנם שני סוגים עיקריים של אקווריומים מים מלוחים שהם: אקווריום מים מלוחים דגי ים, המורכב בעיקר מדגים ומכיל מעט אלמוגים, ולעתים גם חסרי חוליות כדוגמת שושנות ים, כוכבי ים, לובסטרים וכדומה, ואקווריום ריף אלמוגים המתמקד בעיקר באלמוגים ובחסרי חוליות, בעוד ששיעור הדגים פחות בו יחסית.

 

אקווריום ריף אלמוגים

מבית חברת Wow design מסבירים שמבחינת התכנון, ההקמה והתחזוקה השוטפת, קיימים כמה הבדלים מהותיים בין אקווריום מים מלוחים דגי ים לבין אקווריום ריף אלמוגים, אך ישנם גם כמה קווי דמיון כמו הצורך בהקפדה על איכות מי האקווריום בעזרת מערכת סינון, שמירה על טמפרטורה קבועה, על תנועת מים ותאורה. 

כמו כן, ככול שהאקווריום מתאפיין בנפח מים גבוה יותר, כך ניתן לשמור טוב יותר על יציבות הפרמטרים ובמקרה של שיבוש כלשהו, ההשפעה ההרסנית תהיה אטית יותר במיכל מים גדול ותאפשר טיפול יעיל תוך כדי מזעור נזקים. 

באופן כללי, אקווריום ריף אלמוגים דורש מקצועיות רבה במהלך תכנונו והקמתו, מאחר וישנם דגים ובעלי חיים רבים שהאלמוגים משמשים עבורם כמקור מזון, ולפיכך שילובם באקווריום עלול להזיק לריף אלמוגים.

כל מה שכדאי לדעת על אקווריום מים מלוחים

התאמת הציוד והמיקום הנכון עבור כול סוג של אלמוגים

אספקט נוסף שיש לשים עליו את הדעת בעת הקמת אקווריום מים מלוחים ריף אלמוגים נוגע לעובדה שכול סוג של אלמוגים דורש רמות משתנות של תאורה וזרימת מים, לפיכך יש להתאים מראש את הציוד הנכון לכול סוג של אלמוגים ואת מיקומם באקווריום. 

אקווריום ריף אלמוגים כרוך בהקפדה על רמת מליחות ספציפית וקבועה, על כן יש להצטייד במערכת  אוסמוזה הפוכה ולהוסיף אל המיכל מים טהורים במצב של ירידת המפלס בעקבות התאדות המים. 

יש להצטייד גם במוצר המכונה "פורק חלבונים", שתפקידו להסיר את הפסולת האורגנית בטרם התפרקותה, זאת על מנת לשמור על איכות המים, וכן במערכת קירור לבקרת טמפרטורה ובמשאבות גלים לסילוק הפחמן הדו חמצני ואספקת חמצן וחומרים מזינים לשונית האלמוגים.